Odpowiednio prowadzone Socialmedia wraz z długofalową strategią promocyjną mogą stać się potężnym narzędziem marketingowym. Pomagają nam budować wartościową relację z Klientem, pokazać markę w odpowiednim świetle, rozszerzać unikatowe wartości produktów czy oferowanych usług. Jednym z narzędzi jakie możemy wykorzystać jest konkurs na Facebooku. Jak zorganizować konkurs na Facebooku, byśmy mogli czerpać realne, mierzalne korzyści? Sprawdź nasz dzisiejszy wpis.

Mierzalne cele podstawą konkursu

Zanim rozpoczniemy przygotowywanie scenariusza, zadań dla uczestników czy regulaminu, spróbujmy określić jak konkurs ma nas wesprzeć w ujęciu marketingowym. Czy celem jest uzyskanie większej społeczności? Chcemy wygenerować większe zaangażowanie na fanpage? Zbudować relację z użytkownikami i poznać ich potrzeby?

Ustalając to na samym początku możemy lepiej dopasować cały przebieg konkursu, a zwłaszcza zadanie, które stawiamy do wykonania uczestnikom. Mamy kilka praktycznych porad w tym temacie. Przemyśl dobrze warunki wejścia do konkursu, zdając sobie sprawę, że im jest ich więcej (i im więcej wymagają nakładu finansowego, w przypadku kiedy warunkiem jest zakup określonego przedmiotu) tym frekwencja będzie mniejsza. To nie zawsze jest dla nas wadą– wszystko zależy od wspomnianego wcześniej celu konkursu. Możesz spodziewać się większej ilości zgłoszeń, jeśli zadanie możesz wykonać od razu– bez większego przygotowania i nakładu czasu (sprawdzają się wszelkie pytania otwarte, stawiające na kreatywność wypowiedzi).

Co na to Facebook?

Jeśli uważnie przeczytałeś regulamin Facebooka, to z całą pewnością wiesz… że odcina się od wszelkich działań konkursowych prowadzonych za jego pośrednictwem. W żadnym wypadku ich nie zabrania, informuje jedynie, że nie bierze udziału, nie administruje, ani nie pośredniczy w organizacji. Zwraca także uwagę, aby do każdego takiego eventu dla fanów, napisany był regulamin, regulujący wszystkie kwestie sporne – o tym za chwilę, a także, co niemniej istotne, żeby konkurs spełniał normy prawne obowiązujące w danym kraju.

Co ostatnia część oznacza dla nas w praktyce? Nie wolno nam organizować konkursu opartego o mechanizm losowania czy loterii, chyba, że zgłosimy ją wcześniej do Urzędu Celno-Skarbowego (jednak jest to kosztowne i czasochłonne).

konkurs-na-facebooku

Facebook zabrania także konkursów, opartych o interakcje z osiami czasu użytkowników. Upraszczając, oznacza to po prostu, że niezgodne z polityką Facebooka, są wszelkie konkursy oparte o udostępnianie treści posta, zapraszanie znajomych, oznaczanie ich w komentarzach. Częstym pytaniem jest: czy mogę zrobić konkurs na Facebooku na lajki (wygrywa ta osoba, której komentarz uzyska największą ilość polubień). Oczywiście! W tym temacie zaszły zmiany, Facebook jeszcze jakiś czas temu zabraniał takich praktyk – dziś jest to całkowicie dozwolone.

Regulamin konkursu na Facebooku – o czym pamiętać?

Przejdźmy do konkretów – o czym pamiętać tworząc regulamin? Przede wszystkim – nie kopiujmy już istniejących dokumentów. Poświęćmy czas, na przygotowanie dedykowanych do naszego konkursu zasad i regulacji, które w dalszej perspektywie zabezpieczą nas przed wieloma przykrymi scenariuszami. Staraj się przewidzieć każdy z nich, odpowiadając w regulaminie na pytanie, jak rozwiążesz dany kryzys. Przykłady?

Stawiaj na nieparzystą liczbę osób w jury, w ten sposób, unikniesz niepewności związanych z ilością oddanych głosów. Zadbaj także, by wyznaczone osoby wnosiły wartość merytoryczną do tematu, którego dotyczy konkurs.

Określ w jaki sposób poinformujesz o wygranej, po jakim czasie, ile czasu ma użytkownik na odpowiedź. Ureguluj także co dzieje się w przypadku braku kontaktu – czy nagroda przechodzi do następnej osoby? Warto również wyraźnie zaznaczyć sposób przekazania nagrody – kto opłaca wysyłkę, na jakim terenie realizowana jest za darmo, czy możliwy jest odbiór osobisty. Zastrzeż także brak możliwości wymiany towaru (lub usługi, w zależności od tego co stanowi nagrodę) na gotówkę.  Pamiętaj o uzyskanie zgody na publikację nagrodzonej pracy (jeśli to niezbędne – wraz z imieniem i nazwiskiem zwycięzcy).

Co jeszcze chcielibyście wiedzieć? Jakie są Wasze doświadczenia z organizacją konkursów na Facebooku? Czy uważacie je za przydatne narzędzie marketingowe?

Chcesz zorganizować własny konkurs na Facebooku – potrzebujesz porady, scenariusza, regulaminu?

Skontaktuj się z nami:
Telefonicznie: 505 014 824
Mailowo: office@grupaampmedia.com