Mimo zmieniających się mediów, platform, sposobów dotarcia do Klienta oraz samej komunikacji, pytanie które spędza sen z powiek marketerów pozostaje zawsze takie samo: jaka jest najskuteczniejsza strategia, która pozwoli na skuteczne dotarcie do jak największej ilości Klientów, tym samym rozwijając biznes?
Oczywiście, nie ma na to jednej odpowiedzi. Wszystko uzależnione jest od specyfiki biznesu, a co za tym idzie od konkretnych celów biznesowych, które w naszej ocenie decydują o rozwoju marki. To mogą być leady, budowanie świadomości brandu, czy też zwiększenie ROI. Okazuje się jednak, że mimo wszystko, możemy wyróżnić 3 uniwersalne zasady, które pomogą nam osiągać postawione marce cele.

Po pierwsze: bądź tam, gdzie oczekuje Cię Twój Klient.

Jednym z wyzwań jakie stoi przed marketerem jest poznanie zachowania Klienta docelowego. Gdzie najczęściej ogląda nasze produkty? Jakiego używa urządzenia? Jaką drogą dostaje się na naszą stronę? A może interesują go głównie tradycyjne papierowe gazetki i sklepy offline? I choć oczywiście- możemy ustalić jak zachowuje się większość naszych Klientów, nie możemy zaniedbać istotnych mniejszości (które przecież sukcesywnie rosną, w miarę jak rośnie nasz ogólny traffic). Odpowiedź jest więc jedna: musimy być wszędzie. Zadbaj o stronę internetową, a także jej wersję mobilną. Dotrzyj z komunikatem poprzez social media, ale również papierowe kupony w gazecie. Zaangażuj Klientów w sklepie offline dzięki notyfikacjom push i smsom. Dzięki marketing automation, z łatwością możesz wprowadzić synergię wszystkich wyżej wymienionych działań i wyznaczyć drogę swojego Klienta. Stąd droga do optymalizacji działań (i budżetów!) staje się łatwiejsza.

Po drugie: nie mierz wszystkich tą samą miarą.

W oparciu o dotychczasowe działania i wyniki zbudowałeś idealną drogę customer journey. To oczywiście poprawne postępowanie, ale wraz z rozwojem technologii, standardy których oczekuje Klient sukcesywnie ulegają podwyższeniu. W praktyce oznacza to, że Klient nie ucieszy się z oferty czy rabatu, przygotowanej dla wszystkich. Liczy na coś specjalnie dla niego, co podwyższy jego doświadczenie zakupowe. Ten kierunek dotyczy zarówno customizacji samej oferty, jak i drogi do zakupu. To właśnie dlatego niezbędne jest zbieranie historii zakupowej ze wszystkich kanałów, śledzenie zainteresowań i drogi Klienta, który przemieszcza się po naszych platformach. Sukces na polu cross-channel to właśnie wyjście dokładnie naprzeciw oczekiwaniom Klienta, a czasem wręcz stworzenie potrzeby od podstaw. Kluczem jest tutaj umiejętna segmentacja zebranych danych, ich analiza i skuteczne wykorzystanie za pośrednictwem cross-channel.

Po trzecie: czas decyduje o wszystkim.

Powiedzenie, że czas to pieniądz, jest w marketingu szczególnie trafne. Na nic bowiem najbardziej dopracowany kontent, atrakcyjna promocja czy nawet szczególnie zwracający uwagę produkt, kiedy nie dotrze do Klienta lub dotrze w nieadekwatnym momencie.
Codziennie jesteśmy bombardowani informacjami- zarówno w formie cyfrowej jak i tradycyjnej. To właśnie po stronie marketerów leży powinność takiej optymalizacji działań, by mimo wszystko użytkownik miał szansę zobaczyć i zainteresować się komunikatem, który dla niego przygotowaliśmy. W dzisiejszych czasach jest niemal obligatoryjne, by odbywało się to na wszystkich platformach jednocześnie. Dokończenie zakupu, to już dawno nie tylko doprowadzenie użytkownika na stronę koszyka zakupowego – to o wiele więcej. Musimy pamiętać, że użytkownik w trakcie przeglądania może zmienić urządzenie, może zamknąć kartę i zapomnieć, że był czymś zainteresowany, a może zupełnie porzucić cyfrowy świat i przejść w offline. Spójna strategia cross-channel jest tutaj nieoceniona, bowiem dzięki niej proces ulega przeniesieniu w inne miejsce i czas, ale nigdy nie ulega przerwaniu, finalnie doprowadzając do sprzedaży i zadowolonego z naszych usług Klienta.
Technologia w służbie spójnej strategii!

Jaki jest więc morał? Najważniejsza jest cutomizacja, której temat rozciąga się na całościowe zwyczaje zakupowe konsumentów i z której wyciągamy wnioski dotyczące pozostałych zasad. Aby jednak wdrożyć ją w życie- niezbędna jest spójna strategia cross-channel. Rozpoczynając od miejsca, w którym lokujemy nasz komunikat, poprzez mocno sprofilowaną treść tego komunikatu, a kończąc na precyzyjnym timingu w którym komunikat dociera do Klienta. Na szczęście, z pomocą przychodzą nam nowoczesne systemy i narzędzia. Zapoznaj się naszymi rozwiązaniami i sprawdź jak możesz wprowadzić powyższe zasady w życie.