Wielkimi krokami zbliża się czas wzmożonej aktywności w sieci. Według badań Gemius „E-commerce w Polsce 2020” ponad 70% internautów decyduje się na zakupy online. Finalizację zakupu poprzedza  proces poszukiwania produktów, informacji na temat produktów, poszukiwania pomysłów na prezenty i miejsc gdzie można je kupić w atrakcyjnej cenie. Z końcem listopada z kolei rozpoczyna się sezon zakupowego szaleństwa. Black Friday, Cyber Monday, Mikołajki, Boże Narodzenie… Okazja goni okazję. Aby w pełni wykorzystać potencjał zakupowy klientów w tym okresie, każdy sklep internetowy musi już wcześniej przygotować swoją ofertę i komunikację.

W pierwszej kolejności musimy zadbać o to, by prezentacja naszych produktów lub usług na stronie była rzetelna, czytelna i zrozumiała dla odbiorcy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie klienci poszukują informacji. Najlepiej jeśli komplet niezbędnych mogą znaleźć na stronie sklepu, w którym znaleźli interesujący ich produkt. Ułatwi i przyspieszy to proces decyzyjny, a także uchroni przed poszukiwaniem przez klienta brakujących informacji u konkurencji.

Kolejnym ważnym elementem jest dostawa. Polscy konsumenci najbardziej cenią sobie szybką wysyłkę towaru. Niejednokrotnie są w stanie zapłacić więcej byle tylko zamówiony produkt trafił w ich ręce już następnego dnia. Ważny jest również sposób dostarczenia zakupionego towaru. Kurier, paczkomat, punkt odbioru. Opcji jest sporo i pojawią się ich coraz więcej. Klient powinien mieć wybór sposobu i czasu dostawy najbardziej odpowiadające jego potrzebom.

Jeśli mamy pewność, że w naszym sklepie klient znajdzie wszystkie niezbędne informacje i otrzyma gwarancję szybkiej i wygodnej dostawy, to śmiało możemy budować komunikaty, które pozwolą nas znaleźć w sieci. Narzędzi marketingu internetowego jest sporo. Najskuteczniejsze z nich to:

  • Google Ads – najbardziej znany i popularny system płatnej reklamy w wyszukiwarce Google. Narzędzie umożliwia samodzielne stworzenie reklamy oraz dobranie słów kluczowych odpowiadających firmie i jej profilowi. Komunikaty reklamowe Google Ads wyświetlają już na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.
  • Facebook Ads – umożliwiają skierowanie kampanii reklamowej do określonej grupy potencjalnych klientów. Jest to rodzaj płatnej reklamy, które pojawiają się np. w news feed użytkownika i czasem są połączone z wiadomościami o interakcjach, które podjęli jego znajomi.
  • Google Moja Firma – wyświetlanie firmy w mapie Google. Taka wizytówka daje możliwość spontanicznego nawiązania kontaktu z klientem, przedstawienie produktu/usługi i gromadzenie opinii.
  • Pozycjonowanie SEO – to optymalizacja stron www i działań marketingowych pod wyszukiwarki. Proces wpływa na zwiększenie widoczności strony i liczby odwiedzających. Celem SEO jest stworzenie strony, która będzie zawierała wszystkie informacje i odpowiedzi na zapytania internautów.
  • Blog – umożliwia budowanie wizerunku firmy jako eksperta w swojej dziedzinie i pomaga w budowaniu silnej marki dzięki zamieszczanym na blogu artykułom eksperckim. Stanowi także źródło wiedzy dla potencjalnych klientów, którzy chętniej sięgną poznają ofertę autora wpisów. Jest zatem również sposób na pozyskanie potencjalnych klientów.
  • Social Media – umożliwia budowanie rozpoznawalności marki i pozytywnego wizerunku firmy oraz dotarcie do potencjalnych klientów. Jest także popularną formą komunikacji z odbiorcą.
  • Kanały wideo – pomaga rozpowszechnić markę w świadomości potencjalnych klientów jak również dotarcie do szerokiego ich grona. Warto umieszczać filmiki, które mają charakter np. poradników czy tutoriali.

Szacuje się, że ponad połowa maili otwierana jest na urządzeniach mobilnych. Coraz częściej klienci dokonują zakupów za pośrednictwem sklepów, których serwisy wyświetlają na ekranach telefonów komórkowych. Wskazuje to jak ważna jest optymalizacja witryny pod kątem urządzeń mobilnych. Funkcjonalność i widoczność sklepu internetowego powinna mieć taką samą jakość bez względu na nośnik. Pominięcie tak ważnego aspektu może kosztować przedsiębiorcę utratą ogromnej ilości potencjalnych klientów.

Rozwój nowych technologii wymaga na przedsiębiorcach i specjalistach systematycznego śledzenia nowinek branży technicznej, informatycznej i marketingowej ułatwiającym optymalizację funkcjonowania firmy. Każdy z wyżej wymienionych elementów powinien zajmować ważne miejsce na całorocznej liście zadań firmy, która stawia na rozwój, a swoją pozycję chce budować na własnej rzetelności i zadowoleniu klientów.

Chcesz wiedzieć więcej jak możesz usprawnić Twoją sprzedaż online? 

Skontaktuj się z nami:
Telefonicznie: 504 089 598
Mailowo: office@grupaampmedia.com