Ponad połowa wydatków na reklamę digital w Europie – co uzyskuje tak imponujący wynik? Programmatic advertising czyli reklama programatyczna. Powierzchnie reklamowe dla materiałów są kupowane w tym modelu z użyciem oprogramowania, zamiast używać selekcji ręcznej. Co za tym idzie odbywa się to szybciej (nie mylmy jednak tego z real-time-bidding), przekaz jest bardziej spersonalizowany i efektywniej dociera do naszych Klientów oraz grupy docelowej. Dziś skupimy się na tym, jak wykorzystać programmatic aby dotrzeć do Klientów w kanale offline.

Programmatic audio – potęga muzyki w parze z efektywną reklamą

Muzyka towarzyszy nam wszędzie – w drodze do pracy, na siłowni, podczas codziennych domowych czynności, przy jedzeniu, w pracy. Jak dotrzeć do tak szerokiej grupy odbiorców? Najbardziej oczywistą odpowiedzią wydaje się być reklama radiowa. Czy jednak nasz komunikat słuchany jest dokładnie przez te osoby, wśród których znajdziemy naszych potencjalnych Klientów? Tego nie wiemy – możliwości targetowania są znikome. Możemy jednak wybrać bardziej precyzyjny sposób. Platformy do streamingu muzyki takie jak Spotify to strzał w dziesiątkę.
Dzięki programowej reklamie audio możesz wybrać zasoby według wieku, płci, lokalizacji, gustu muzycznego lub 3rd party data. Spot może mieć maksymalnie 30 sekund i może być wyświetlany opcjonalnie z banerem towarzyszącym w postaci baneru display 300×250 lub 640×640, który po kliknięciu przekierowuje na stronę docelową — jest to element pozwalający na dodatkową interakcję. Na przygotowanym w ramach kampanii landing page Klient może dowiedzieć się więcej o usłudze, marce, produkcie. Obecnie kreacje można emitować w ramach Spotify, Soundcloud i Google Play Music (tylko US) — w modelu programmatic lub PMP.

programmatic-audio

Nowa era billboardów czyli Digital OOH

Bądźmy szczerzy – potrzeba czegoś naprawdę nietuzinkowego w kontekście kreacji, by naszą uwagę przykuł billboard. To jednak może się szybko zmienić za sprawą ekranów digital OOH – ten nowoczesny kanał cyfrowej komunikacji to dynamiczny spot reklamowy, generujący wybrane treści w czasie rzeczywistym. Co ważne, przekaz może być dobierany na podstawie danych zebranych w kanale online. Pozwala to na stworzenie komunikatu bardzo wartościowego dla odbiorcy, wpisujący się idealnie w kontekst kampanii crosschannel. Technologia Digital OOH pozwala na realizację kampanii dopasowanej do pory dnia, o wybranej częstotliwości i czasie trwania, a także reagującej na zmieniające się sytuacje czy wydarzenia, jak np. zmiany pogodowe.

Ciekawym przykładem takiej kampanii zwiększającej ruch w kanale offline, była kampania McDonalds: zadaniem użytkowników było zrobienie zdjęcia smakołyka, który pojawiał się na billboardzie tylko przez chwilę. Następnie, po okazaniu zdjęcia w najbliższej restauracji, można było otrzymać jedzenie za darmo. Angażująca, zaskakująca, kontekstowa – świetna reklama DOOH.

Technologia proximity w offline wykorzystaj efekt ROPO

Według Raportu – Wpływ Internetu na zachowania zakupowe Polaków 2011 – 2016 – 30% Polaków wyszukuje informacji o produkcie będąc w sklepie. Jesteś więc o krok przed innymi, jeśli dostarczysz Klientowi tych informacji dokładnie wtedy, gdy ich potrzebuje. Dzięki technologii proximity wykorzystywanej w systemie RTB Tracker, możesz precyzyjnie zaprojektować kampanię, zwiększającą ruch w offline, dostarczając Klientowi wartościowej treści, czy podsunąć atrakcyjną ofertę – wtedy, kiedy jest blisko Ciebie.

rtbtracker programmatic

Wykorzystując GPS lub WiFi jesteśmy w stanie ustalić wybrany przez nas, wirtualny obszar wokół obranego przez nas punktu, który następnie programujemy w ten sposób, by po wejściu w ustalony obszar wymusić określoną akcję, atrakcyjną dla naszego Klienta np. powiadomienie push na smartphonie, zachęcające do odwiedzenia punktu offline – po lewej przykład wykorzystania technologii. To tylko jedna z możliwości.

Z kolei technologia NFC pozwala na dosłowną interakcję użytkownika, w dokładnie tym miejscu, w którym sobie życzymy, na przykład przy konkretnej wystawie. Po przyłożeniu smartfona w wybranym miejscu, możemy wywołać dowolną akcję na której nam zależy: odtworzyć video, wygenerować zniżkę, wyświetlić mapkę eventu i wiele innych.

System Rekomendacji w RTB Tracker pozwala także na szczegółową kategoryzację użytkowników, pod względem wybranych wskaźników: częstotliwości zakupów, płci, kategorii asortymentu i wielu więcej, dokonuje również szczegółowej behawioralnej analizy historii zakupowej i poruszania się po serwisie. Zebrane dane możemy przełożyć na stworzenie istotnego dla odbiorcy, przydatnego komunikatu z rekomendowanymi dla niego produktami komplementarnymi.

To idealny przykład łączenia działań online z offline, który pozwala stworzyć unikatową ścieżkę zakupową i zbudować ścisłą relację z Klientem. Interesuje Cię jak możesz wykorzystać reklamę programmatic w budowaniu swojej marki?

Skontaktuj się z nami i opowiedz o swoich potrzebach.
Telefonicznie: 505 014 824
Mailowo: office@grupaampmedia.com