Święta to gorący okres w e-commerce. O kampaniach typowo sprzedażowych powiedziano i napisano już wiele, dlatego my zwrócimy uwagę na nieco inny aspekt – niestandardowe kampanie świąteczne, które nie są nastawione na ROI, a raczej na budowanie wizerunku lub którym przyświeca idea społeczna. Wyróżnia je nieszablonowe podejście do tematu, a także dobry insight, pozwalający odpowiedzieć na potrzeby czy odczucia konsumentów.

Wypożyczalnia choinek od Volvo

wypożyczalnia-choinek-volvo-kampanie-świąteczne

Idea jest bardzo prosta: po co kupować drzewko (a tym samym, niestety, bezpowrotnie je niszcząc – taki los spotyka w każde święta aż 6 mln (!) choinek) kiedy można je wypożyczyć? Z salonów Autoryzowanych Dealerów Volvo na terenie całej Polski można było – w dniach od 17 do 22 grudnia br. – odebrać żywe, ukorzenione drzewko w doniczce. Za drzewko uiszczamy symboliczną opłatę za wypożyczenie w wysokości 55 zł, co jest jednocześnie zobowiązaniem do prawidłowego do dbania o drzewko i zwrócenia go do ponownego zasadzenia.

W ubiegłym roku pilotażowa akcja obejmowała 200 drzewek, w tym roku Volvo wypożycza ich już 500. Co więcej, marka zobowiązała się do posadzenia 10 nowych sadzonek, za każde pożyczone drzewko. Po 5 stycznia, który jest terminem zwrotu, natura wzbogaci się więc o 5000 nowych choinek.

Proekologiczna wypożyczalnia choinek Volvo wspaniale wpisuje się w nurt deklaracji Håkana Samuelssona, dyrektora generalnego Volvo Car Corporation „Od 2019 roku żaden nowy model Volvo nie będzie wyposażony tylko w silnik spalinowy” i podejścia marki do ekologii.

Bądź jak Matka Teresa!

Fantastyczny, dowcipny spot od UNICEF, w którym przy jednym stole zasiada Matka Teresa, Jezus i…Ty? Organizacja umożliwiła poprzez rzecz tak prostą jaką jest kliknięcie bannera, pomoc najbardziej potrzebującym. W króciutkim spocie dokładnie taka wiadomość niesiona jest dla Klienta.

Po kliknięciu w baner zostajemy przekierowani do szwedzkiego oddziału, gdzie dowiadujemy się, jak w ramach prezentów świątecznych możemy przekazać pieniądze na konkretną pomoc: leki, szczepionki czy produkty pomocowe. W naszym imieniu zostaną one przekazane potrzebującym dzieciom. Spot nie jest tegoroczny, ale zdecydowanie zasługuje na miejsce w tym zestawieniu.

Share your Gifts od Apple

Tym razem – kreacja filmowa, która urzeka przekazem i wykonaniem. Trwająca ponad dwie i pół minuty animacja (która nam przywodzi na myśl bajkę Toy Story) opowiada o młodej dziewczynce, ukrywającej swój talent artystyczny i kreatywność. Niezwykły ciąg zdarzeń, a może świąteczna magia, sprawia, że jej prace nieoczekiwanie trafiają do przypadkowych osób. Okazuje się, że są zachwyceni niespodziewanym prezentem. W ten sposób marka zachęca do dzielenia się swoim talentem. Specjalnie do spotu została przygotowana również kreacja muzyczna. Kampanii towarzyszy także drugi spot, już bardziej komercyjny, bo zawierający lokowanie produktu, w którym konsumenci wskazują jak produkty Apple pozwalają im rozwijać kreatywność.

Która kampania podoba Wam się najbardziej?

Życzymy Wam Wesołych Świąt, kreatywności, owocnych kampanii wizerunkowych i sprzedażowych, wysokiego ROI i wskaźników zaangażowania. W kolejnym wpisie widzimy się już w przyszłym roku!