Biorąc pod uwagę marketing sportowy, możemy rozpatrywać go dwojako. Jako pierwszą odsłoną jest marketing poprzez sport. Ze względu na renomę i autorytet jakim cieszą się rozpoznawalne gwiazdy sportu, jak również na silne emocje towarzyszące samym dyscyplinom sportowym, marketerzy chętnie sięgają po sponsoring lub kolaborację. Doskonale sprawdza się także ambasador marki- sportowiec uosabiający wartości firmy.

Drugi wariant to marketing sportu, towarzyszący samym wydarzeniom sportowym. Właśnie tym drugim zajmiemy się w dzisiejszym wpisie. Jakich narzędzi używać? Jak możemy targetować nasze reklamy? Czy Facebook to dobre miejsce na reklamę, czy może lepiej wykorzystać sieć reklamową Google?

Marketing sportu w ostatnich latach zyskuje coraz bardziej na znaczeniu, czego dowodem jest rosnąca liczba wydarzeń zorientowanych na pozyskanie nowych kibiców, a także aktywne dotarcie do tych już pozyskanych. Wszak bez kibiców nie ma emocji, publiki, rozgłosu, a tym samym i sponsorów stojących za sportem we właściwie każdej jego dyscyplinie. Za casestudy tego przypadku posłużą nam działania, które z dumą realizujemy dla Klubu Żużlowego Włókniarz Częstochowa – 4-krotnego mistrza Polski.

Co bardzo ważne, o czym staraliśmy się przekonać także w innych artykułach, ważne są świadome działania, podejmowane konsekwentnie. W tym przypadku jest to stała interakcja z fanami, którą realizuje Klub poprzez stronę oraz aktywny fanpage na Facebooku. To także doskonałe miejsce by zaktywizować fanów i pozyskać nowych odbiorców w czasie trwającego sezonu i kolejnych meczy – tą właśnie aktywizację bierzemy pod lupę.

Marketing sportu w Google Adwords

By dotrzeć do naszych kibiców, wykorzystajmy remarketing. Jeśli ktoś w najbliższym okresie, zainteresowany był treściami na stronie, zdecydowanie warto poinformować go o możliwości zakupu biletów na kolejne wydarzenie. By dotrzeć do nowych osób, ale jednocześnie dość precyzyjnie targetować nasz przekaz (co przekłada się na rzetelne wykorzystanie budżetu) warto posłużyć się geolokalizacją, ograniczając ją do miasta, w którym odbywa się wydarzenie (lub dodając niewielki promień). Pamiętajmy również o zawężeniu wieku oraz języka – już to daje nam dużo precyzyjniejszą grupę. Następnie obserwując jak rozkłada się CTR możemy dalej ją zawężać i optymalizować. Możemy wykorzystać także opcję witryn docelowych, które należą do sieci Adwords: witryny lokalnej prasy, czy też klubów sportowych. Sprawdzi się także precyzyjnie przygotowana kampania typu Search – pokierujmy fanów, szukających informacji w wyszukiwarce, bezpośrednio na stronę z zakupem biletów, zwiększając dzięki temu konwersję. Tego typu reklamy mają również dużą wartość wskaźnika jakości, przez co łatwiej jest nam optymalizować wydatki.

Marketing sportu na Facebook’u

marketing-sportu-ampmediaMedia społecznościowe to idealne miejsce dla marketingu sportu, rządzą się bowiem emocjami. Pierwszym narzędziem jakie możemy wykorzystać do promocji meczu jest promowanie wydarzenia. Po jego stworzeniu, możemy skonfigurować reklamę na cel, jakim jest przycisk [wezmę udział]. Ta forma ma duży potencjał viralowy, z względu na algorytm facebooka, który chętnie poleca nam to, w czym biorą udział nasi znajomi.

Skutecznym, choć standardowym rozwiązaniem, jest również stworzenie posta sponsorowanego. Oczywiście zniechęcamy Was do bezmyślnego klikania [promuj post] przy wcześniej utworzonym, organicznym poście na osi czasu– uzyskamy słabe wyniki. Dużo lepiej sprawdzi się opcja w menadżerze reklam, gdzie możemy określić cel promocji i spersonalizować wygląd posta. Przyda się odwołanie i przeklik na stronę www, na przykład w miejsce gdzie fani mogą zakupić bilety. Opcji call to action Facebook daje nam stosunkowo dużo, dlatego warto z niej skorzystać budując przekaz marketingowy.

Jeśli zależy nam na interakcji dobrą propozycją jest także ustawienie posta sponsorowanego zachęcającego do kontaktu. Po kliknięciu w reklamę, użytkownik zostaje od razu przeniesiony do Messengera. W panelu możemy również ustawić najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi, z których użytkownik może wybrać jedną opcję, by rozpocząć rozmowę. Ten format cieszy się dużym zainteresowaniem w przypadku wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Marekting to także budowanie świadomości. Uzupełnieniem wyżej opisanych działań, może być więc materiał filmowy. Facebook chętnie promuje go w feedzie, przez co osiągamy relatywnie niskie stawki CPM. Analizując wyniki, pamiętajmy jednak, że Facebook zlicza reklamę (pobierając opłątę) już po 3 sekundach jej wyświetlenia.

Jak targetować reklamy na Facebooku? Podpowiadamy, że grupy reklam warto rozdzielać w oparciu właśnie o to, do kogo są kierowane, celem rzetelnej analizy. W ten sposób mamy jasne statystyki: zawsze reklamy kierowane do już aktywnych, wiernych fanów (oraz remarketingowe) osiągną wyższe wskaźniki – ważne byśmy na bieżąco je śledzili i wyciągali wnioski. Podobnie jak w Googlu przyda nam się grupa remarketingowa, w oparciu i pixel Facebooka. Geolokalizacja to także dobry pomysł, która na Facebooku ma całkiem rozbudowaną postać. Zainteresowania i połączenie z innymi, podobnymi fanpage’ami wraz z określeniem lokalizacji pozwoli nam dotrzeć do nowej, ale zainteresowanej i aktywnej grupy osób. Podpowiadamy, że tutaj również przyda nam się cenna opcja wykluczania grup i połączeń, o której pisaliśmy w poprzednim artykule.

Masz dodatkowe pytania? Chcesz rozpocząć przygodę z marketingiem sportu? Skontaktuj się z nami: