Czy kilka systemów jednocześnie, które na dodatek w pewnych obszarach są ze sobą zbieżne – to dobry pomysł? A konkretniej, czy warto połączyć system CRM z systemem Marketing Automation? Oczywiście! W artykule odpowiemy jakie płyną z tego korzyści.

Na wstępie- troszkę teorii i definicji, które ułatwią nam zrozumienie procesu łączenia tych dwóch systemów, a także jasno wskażą, gdzie ich zadania pokrywają się (a tym samym – gdzie istnieją najważniejsze obszary integracyjne).

System CRM – jakie są jego zadania?

System CRM (z angielskiego Customer Relationship Management) to System Zarządzania Klientami. I tak najogólniej możemy wyjaśnić jego działanie. Poszczególne komponenty tych rozbudowanych systemów odpowiadają za zarządzanie kontem Klienta, przechowują wszystkie wykonane na nim operacje (a więc zawierają pełną historię zachowań). Dzięki temu w każdym momencie możemy sprawdzić, kim jest dany klient, jak wygląda współpraca. Z kolei bardziej szczegółowe dane o klientach wpływają na lepszą segmentację i analizę potencjału grup docelowych. Kolejne moduły pozwalają zarządzać sprzedażą, na przykład załączyć do transakcji niezbędne pliki, faktury i zaplanować cały proces zakupowy. Bez dwóch zdań możemy więc powiedzieć że system CRM ma ogromne znaczenie w prowadzeniu efektywnej sprzedaży i systematyzowaniu działań.

Po co nam Marketing Automation?

Przejdźmy zatem do Marketing Automation. Ponownie możemy oprzeć się o tłumaczenie z angielskiego, ponieważ daje nam to dobry ogólny obraz możliwości narzędzia: automatyzacja marketingu. Jest to więc prowadzenie działań z zastosowaniem specjalnego oprogramowania, służącego do usprawnienia procesów content marketingowych, reklamowych i sprzedażowych. Co to oznacza w praktyce? Możemy wykorzystać precyzyjnie opracowane ścieżki zachowań, do generowania większej ilości wartościowych leadów, tworzyć wartościowe kampanie podnoszące sprzedaż, profilować behawioralnie naszych klientów, a dzięki temu rekomendować trafniejsze produkty.

wspolpraca-crm-marketing-automaion

Integracja CRM i Marketing Automation – korzyści

Możemy zgodzić się, że z punktu widzenia marketingowego, najbardziej wymierną korzyścią jest zwiększenie ROI, a więc sprzedaż. Budowanie pozytywnej relacji czy zdobywanie leadów są poniekąd krokami do osiągnięcia tego celu. Które aspekty systemów mogą nam się w tym przydać?

Leady zebrane poprzez system marketing automation, możemy skutecznie obsłużyć poprzez CRM. Co więcej, dzięki systemowi scoringu, trafiające do CRM leady możemy za pomocą MA segmentować pod kątem największego prawdopodobieństwa sprzedaży.

Pełna historia danych historycznych pozwala nam również na dogłębną analizę zachowań zakupowych naszej grupy docelowej, opartą o konkretne liczby dotyczące skuteczności naszych działań. Te wzorce możemy z łatwością zmonetyzować systemem Marketing Automation, zmieniając je w ciekawą, angażującą kampanię mailingową.

Złączenie i integracja systemów pozwala nam również zadbać o jakość danych. Mowa tutaj o niedopuszczaniu możliwości tworzenia duplikatów (tym samym posiadanie dużej, ale słabo konwertującej, bo sztucznej bazy), odświeżanie leadów, dzielenie ich na ciepłe i zimne i tym podobne. Jeśli interesuje Was temat strategii koniecznie zerknijcie na nasz artykuł prezentujący 3 dobre praktyki w Marketing Automation.

Podsumowując – najważniejszym aspektem podczas integracji systemów, który jednocześnie pozwoli nam na czerpanie z niej korzyści to zwrócenie uwagi na odpowiedni przepływ danych. Polecamy rozwiązanie, gdzie korzystamy z automatyzacji, w miejsce ręcznego przygotowywania plików z danymi (jest to nieefektywne czasowo, a także mniej dokładne). Dzięki integracji CRM i Marketing Automation, możemy skutecznie budować relacje z Klientami, operować na segmentach i scoringu naszych Klientów i we wspomnianej już konsekwencji – zwiększać zakres sprzedaży.

Jesteś zainteresowany dedykowanym do Twoich potrzeb systemem CRM? Chcesz zintegrować CRM z systemem Marketing Automation? Skontaktuj się z nami:

Telefonicznie: 505 014 824
Mailowo: office@grupaampmedia.com