Zapomnij o budowaniu sprzedaży i popularności swojej marki wyłącznie za pomocą dotychczasowych narzędzi marketingowych. Czas na fuzję skutecznej technologii z innowacyjną filozofią. Bombardowanie nietrafionymi reklamami, mailami i jednorazowymi promocjami wzbudza w potencjalnym kliencie bardziej irytację, niż zachęca do zakupu, ze względu na ogólnikowość oferty. Dziś rozwój i budowanie marki opiera się, w głównej mierze, na wartościowych i długotrwałych relacji z klientem. Nie jest to wykonalne przy braku wiedzy na temat jego oczekiwań. Sztuką jest wytyczenie ścieżki, która uświadomi potencjalnemu klientowi, że to właśnie Ciebie szuka i stworzenie potrzeby marketingowej. Pomoże Ci w tym inbound marketing.

Czym jest inbound marketing?

W dosłownym tłumaczeniu pojęcia inbound marketing to „marketing przychodzący”. Bardziej niż technologią czy narzędziem jest on filozofią, która kształtuje podejmowane działania promocyjne. Jego głównym założeniem jest zaspokajanie potrzeb klientów bazując na informacjach określających ich oczekiwania. Wdrożenie działań opartych na metodologii inbound marketingu skutkować będzie zaangażowaniem konsumentów we współpracę, a także ich lojalnością. To zdecydowanie skuteczniejsza strategia, niż walka ceną.

W inbound marketingu ważne jest by trafić z produktem lub usługą do odpowiednich osób. Tu z pomocą przychodzi szereg narzędzi i technologii, które możemy wykorzystać. Pozwolą określić temat i zakres zainteresowań naszych potencjalnych klientów. Zdobyte w ten sposób informacje umożliwią opracowanie oferty i stworzenie kontent, który dostarczy fachową i rzetelną wiedzę będącą podstawą procesu decyzyjnego klienta. Jest to niezbędne szczególnie w przypadku transakcji obarczonych większym ryzykiem zakupowym.

inbound-marketing

Pozwól się odszukać.

Pora na to, by potencjalny klient nas odnalazł. A to jest najważniejszym celem inbound marketingu. Posiadając wiedzę na temat oczekiwań i zainteresowań klientów zacznij budować ruch na swojej stronie internetowej. W jaki sposób?

  1. stwórz stronę, która oprócz produktów czy usług zaoferuje klientowi swobodny dostęp do informacji
  2. zadbaj o optymalizację i pozycjonowanie strony
  3. dostarczaj niepowtarzalną treść i fachową wiedzę przy pomocy np. bloga firmowego
  4. udzielaj się w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Pinterest to przykłady idealnych źródeł wiedzy na temat zmieniających się oczekiwań twoich potencjalnych klientów)
  5. analizuj pozyskiwane informacje, reaguj na zmiany.

Dzięki tym przedsięwzięciom to właśnie Twoja firma dostarczy odpowiedź na wszystkie pytania poprzedzające decyzję o zakupie. I to właśnie oferowany przez Ciebie produkt czy usługa staną się pożądane.

Inbound marketing to same korzyści.

Największą inwestycją przy wdrażaniu inbound marketingu jest czas i zaangażowanie. Jest to proces, który wymusza bieżące obserwowanie uczestników rynku, jego zmian i oczekiwań uczestników. Tylko dzięki systematycznej i długotrwałej pracy jesteś w stanie osiągnąć wymierne efekty inbound marketing ułatwi:

  1. kreowanie reklam, ofert będących odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania klientów
  2. docieranie z ofertą do najbardziej zainteresowanych klientów (zwiększa to szansę na finalizację transakcji)
  3. klienci odwiedzający serwis chętniej i częściej stają się stałymi klientami zaangażowanie dotychczasowych i potencjalnych klientów (aktywny udział w dedykowanych akcjach promocyjnych buduje przywiązanie do marki)
  4. wzrost świadomości marki/firmy
  5. rozwój firmy na poziomie merytorycznym, jakościowym, innowacyjnym

inbound-marketing-ampmedia

Podsumowując. Wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom klientów, reagowanie na zmieniające się potrzeby wymusza samoistny rozwój firmy na wielu jej szczeblach. Dzięki inbound marketingowi Twoja firma zrealizuje założone cele, a przy okazji wiele dodatkowych. Sukces wizerunkowy i sprzedażowy oparty będzie na wiarygodności, jakości i rzetelności podejmowanych przez Twoją firmę działań. Dotrzesz ze swoją ofertą do właściwych osób i we właściwym czasie.