Facebook jest prawdziwą kopalnią wiedzy o naszych użytkownikach. Głównie dlatego, że sami chętnie dzielą się wrażeniami: udzielają informacji o ważnych wydarzeniach z życia (jak ślub czy narodziny dziecka), zaznaczają co lubią o czego nie, jakie odwiedzają miejsca. Dają nam również ważny feedback odnośnie treści: przyciski reakcji- brzmi znajomo? Jak to wykorzystać targetując nasze reklamy? Oto 3 skuteczne sposoby kierowania reklam na Facebooku.

Stwórz personę, do której skierujesz reklamy na Facebooku.

Persona to idealny odbiorca Twoich treści, czy konsument oferowanych usług. Im dokładniej określisz jego potrzeby i zachowania, tym łatwiej pójdzie Ci targetowanie reklam na Facebooku. Skup się na podstawach: wiek, płeć, miejsce zamieszkania, stan cywilny. Następnie możesz przejść do bardziej szczegółowych danych: sytuacja rodzinna, odwiedzane miejsca, a może niedawna zmiana pracy czy przeprowadzka? Na bazie tych informacji możesz stworzyć swoją podstawową grupę odbiorców niestandardowych, a przekonasz się również, że zdecydowanie nie jedyną.

Zaktywizuj biernych, nagradzaj aktywnych.

Jeśli zależy Ci na tym, by fanpage generował przychody, z całą pewnością priorytetem komunikacyjnym jest nawiązanie trwałej relacji z odbiorcami. Niestety, coraz trudniej jest przechytrzyć algorytm i do części odbiorców nie docierają postowane przez Ciebie treści. Z pomocą przychodzi wykluczanie na Facebooku. Tworzymy grupę niestandardowych odbiorców na podstawie zachowań na Facebooku. Wybieramy wszystkie te parametry, które charakteryzują aktywnego fana: lajkowanie postów, obejrzenie materiału wideo, kliknięcie w posta itp., a potem… wykluczamy. Następnie zaznaczamy opcję połączenia z naszym fanpage’em. Tym sposobem precyzyjnie targetujemy post, do osób, które są naszymi fanami, jednak mało aktywnymi.

Jeśli z kolei nie zastosujemy wykluczenia, docieramy z komunikatem do tych najbardziej aktywnych użytkowników. Podpowiadamy, że to idealna grupa do budowania relacji przez dosprzedaż, cross-selling czy ekskluzywne oferty.

Retargeting witryny przez Facebook Ads– najbardziej precyzyjne komunikaty.

Na pewno nie musimy Wam tłumaczyć czym jest ratergeting na Facebooku, wspomnimy więc jedynie, że niezbędny jest do tego piksel Facebooka zintegrowany z naszą witryną. Dzięki niemu, możemy osiągnąć (a to dopiero początek) dwie rzeczy.

Po pierwsze: zachęcić użytkownika do polubienia nas na Facebooku, po tym jak wszedł w interakcję z naszą stroną. Pamiętajmy o chwytliwym CTA, umieśćmy w grafice jaką wartość dodaną niesie obserwowanie Twojej marki w Socialmedia. Podpowiedź: użyj również wykluczenia, by nie prezentować tej treści użytkownikom, którzy już Cię obserwują.

Drugi wariant ma charakter bardziej sprzedażowy- stosując katalog produktów utworzony na Facebooku w połączeniu z pikselem, możemy zastosować bardzo skuteczny, bo dynamiczny, remarketing produktowy.

Zainteresowania na Facebooku – co to jest i po co to wykorzystywać?

Jak już wspomnieliśmy – samodzielnie udostępniamy Facebook’owi informację o tym co lubimy, a czego nie, poprzez lajkowanie określonych profili i postów. Dzięki temu możemy marketingowo dopasowywać treści do odbiorców.

Możemy wykorzystać zainteresowania na dwa sposoby. Pierwszy to znaleźć fanpage o tematyce podobnej do naszego, a obserwatorów uczynić grupą docelową komunikatu. Drugi, (który co prawda zadziała dla fanpage’y z już zbudowaną bazą odbiorców), polega na targetowanie do grupy podobnej do naszej – już zbudowanej.

Podpowiadamy też, że w tej samej sekcji znajdziemy przydatne parametry, które również mogą posłużyć do tworzenia naszej grupy docelowej, takie jak zajmowane stanowiska zawodowe, niedawna zmiana miejsca zatrudnienia, osoby które chodzą na siłownię, odwiedzają restaurację i wiele, wiele innych.

targetowanie reklam na facebooku

Podsumowując, wracamy niejako do początku artykułu. Odpowiednie targetowanie zaczyna się od określenia persony, do której potem dopasowujemy nasze parametry. Facebook pomaga nam w tym wspomnianymi grupami podobnych odbiorców, ale też wskaźnikiem trafności reklamy. Warto zwrócić na niego uwagę, bowiem im będzie wyższy, tym prawdopodobieństwo wyświetlania reklamy będzie większe niż w przypadku innych reklam skierowanych do danej grupy odbiorców. Parametr ten jest uzależniony przede wszystkim od pozytywnych i negatywnych reakcji na reklamę, a więc bezpośrednio od tego jak dobrze dobraliśmy naszą grupę. Im więcej tych pierwszych (np. kliknięcia, udostępnienia, reakcje), tym częściej Facebook będzie wyświetlał użytkownikom nasz materiał reklamowy oraz tym niższe będą stawki.

Sprawdź także nasze case study kampanii dla marki TUTIS.

Jeśli jesteś zainteresowany wdrożeniem kampanii w socialmediach, chcesz wypróbować reklamy w aplikacjach nastawione na efektywność i precyzję, skontaktuj się z nami:
Telefonicznie: 505 014 824
Mailowo: office@grupaampmedia.com