Model AIDA to znana strategia w marketingu, obejmująca 4 kolejne etapy życia naszego produktu. Stąd też akronim: od zauważania produktu (Attention), poprzez zainteresowanie nim (Interest), stworzenie potrzeby zakupowej (Desire) aż do znanego wszystkim Call to (Action) czyli dokonania zakupu. Jak te punkty możemy przekuć w skuteczną strategię ecommerce? Zachęcamy do lektury.

Po pierwsze: przykuj uwagę

Pierwszy krok jest tym najtrudniejszym, zwłaszcza biorąc pod uwagę ilość informacji, jaka obecnie dociera do Klienta w czasie zaledwie kilku minut spędzonych online. W kontekście działań CPC kłania się tutaj skuteczna kreacja. Skuteczna zarówno pod względem wizualnym, a więc atrakcyjna dla odbiorcy, ciekawa, zwracająca jego uwagę, ale także biorąc pod uwagę umiejscowienie. Wiele dobrego zdziałamy tutaj wykorzystując reklamę programmatic, dzięki której targetowanie odbywa się dynamicznie, a tym samym, docieramy do naszego Klienta dokładnie tam, gdzie nas potrzebuje. Jednoczesne branie pod uwagę targetowania behawioralnego, kontekstowego oraz remarketingu daje wyjątkowo korzystne rezultaty. Więcej o programmatic przeczytasz TUTAJ.

Nie możemy również zapomnieć o wpływie SEO – odpowiednio budowane treści sprawiają, że użytkownicy znajdą nasze treści organicznie, co obniża koszty kampanii, buduje ekspercką pozycję firmy, a także świadomość marki.

aida-ecommerce-grupa-amp-media

Zainteresuj i zachęć do zakupów

Udało nam się, zwycięstwo – konsument znalazł naszą stronę, wszedł na stronę produktu. Pora na kolejny punkt – zainteresowanie i stworzenie potrzeby zakupowej. Skupmy się na kilku aspektach by i ten warunek mógł zostać skreślony z naszej checklisty.

Dobre praktyki UX to oczywiście podstawa, nie tylko jeśli chodzi o AIDA, a o wszystkie działania ecommerce. Odpowiednie rozmieszczenie elementów, wyróżnienia, budowanie karty produktu w taki sposób, by wzrok w naturalny sposób wędrował od ogółu do szczegółu to esencja ecommerce, o której jednocześnie moglibyśmy napisać osobny artykuł (co mamy w planach) dlatego nie będziemy się na nim skupiać.

Kluczem do poznania produktu, przedstawienia go i wykreowania potrzeby kupna jest storytelling. Opowiedzmy o naszym produkcie w sposób nietuzinkowy, przedstawiając nie kolejne suche fakty, a to, jak dzięki poszczególnym funkcjom, problemy Klienta znajdą swoje rozwiązanie. W miarę możliwości, odnośmy się do emocji, do potrzeb, które produkt zaspokaja. Nie zapominajmy o dobrej jakości zdjęciach, a jeśli to możliwe – filmach (jedno i drugie może być potężnym narzędziem w storytellingu). Zbliżmy się opisami do zakupów stacjonarnych tak bardzo, jak to możliwe.

Do „kup teraz” jeden krok.

Na koniec święty grall ecommerce i ostatni punkt modelu AIDA- call to action, wezwanie do działania. Oprócz oczywistego „guzika” i znajomego napisu „kup teraz” możemy zastosować szereg inteligentnych rozwiązań, które zadziałają na użytkownika. Do popularnych (i świetnie działających) algorytmów należą na przykład reguła ograniczonej dostępności oraz popularności wybranego produktu. Na stronie wystarczy informacja o tym, ile osób zdecydowało się na zakup wybranego produktu lub ile jeszcze sztuk wybranego produktu zostało w magazynie. Dedykowane (ściśle na produkty w koszyku), a limitowane w czasie (doba na wykorzystanie) oferty rabatowe to także skuteczna praktyka, która przynosi doskonałe wyniki.

Na koniec warto pomyśleć o długofalowej strategii marketingowej. Jak jednorazowy zakup przekuć w lojalnego, stałego Klienta? Z pomocą przychodzi nam zapis do newslettera, który wciąż jest jednym z najbardziej opłacalnych kanałów sprzedaży ecommerce. Kody na następne zakupy to kolejny element jaki możemy wykorzystać w projektowaniu stratgii.

Jesteś zainteresowany skutecznymi rozwiązaniami ecommerce? Chcesz wiedzieć więcej? Masz pomysł na rozwój swojej marki, który możemy razem zrealizować? Skontaktuj się z nami:

Telefonicznie: 505 014 824
Mailowo: office@grupaampmedia.com