Już ubiegły rok nazywany był rokiem contentu video, a obserwujemy coraz większy wzrost tej tendencji. Zdobywało swoją popularność niemal w każdym medium społecznościowym, co dało się zauważyć w zmianach funkcjonalnych: filmy na Facebooku generowały lepszy zasięg będąc wyżej punktowanymi w algorytmie, Instagram zdjął barierę jaką stanowił 15 sekundowy czas emisji wideo, w każdym z medium społecznościowym promowane były tak zwane live’y. Jednak nie ma co ukrywać: król materiałów wideo, wciąż pozostaje tylko jeden – YouTube. Kampania YouTube to także idealne miejsce by promować swój content w postaci filmu – daje nam wiele możliwości formatów, ale przede wszystkim targetowania, czemu poświęcimy dzisiejszy wpis.

Kampania YouTube krok po kroku

Zacząć musimy od platformy Adwords, bo to właśnie tam będziemy modelować naszą kampanię YouTube. Mamy także możliwość połączenia naszej kampanii z profilem (kanałem) na Youtube, dzięki czemu mamy wszystkie dane (zarówno z kampanii, jak i statystyki filmów) w jednym miejscu. Do wyboru mamy trzy główne formaty, które prezentujemy poniżej:
Każda z nich posiada jeszcze poszczególne warianty, jednak dla modelowania kampanii, to właśnie te trzy aspekty są najważniejsze.

formaty reklam na YouTube

Jak targetować reklamy na Youtube?

Co dalej? Skupmy się na tym, do kogo chcemy dotrzeć z naszym filmem. Przypuścimy, że odbiorcą powinnna być wyłącznie osoba, która już weszła w interakcję z naszą marką. W takim przypadku idealnie zadziała remarketing. Jeśli posiadamy sprecyzowany segment odbiorców w postaci grupy, która odwiedziła naszą witrynę – wykorzystajmy ją. Podpowiadamy, że doskonała strategią jest przygotowanie reklam zarówno displayowych jak i wideo, co umożliwia nam prowadzenie spójnej kampanii crosschannel– wchodzimy w interakcję z użytkownikiem, obojętnie z jakiego portalu korzysta.
A może nasz film powinny obejrzeć osoby zainteresowane tematem poruszanym na wideo? Przypuśćmy, że nasz film, to reklama znanego nam z wcześniejszego artykułu centrum ogrodniczego. Jak możemy zawęzić grupę odbiorców? Po pierwsze: ograniczmy grupę wiekową, wyłączając najmłodszych (i najliczniejszych na tej platformie) odbiorców, co pozwoli lepiej wykorzystać nasz budżet. Krok drugi możemy zrealizować na dwa sposoby.

Pierwszy, to skorzystanie z predefiniowanych grup zainteresowań adwords. Z odpowiednimi umiejętnościami, możemy precyzyjnie określić, jakie tematy poruszać ma film, przy którym prezentowana jest reklama. Dla naszego centrum ogrodnictwa, z pewnością sprawdzą się następujące zainteresowania i tematy z poniższej grafiki. Możemy być jednak jeszcze bardziej precyzyjni celując dokładnie w filmy i kanały na YouTube.
Od siebie dodamy także, że warto zadbać nie tylko o odpowiednie kierowanie, ale i… wykluczanie miejsc. To pozwala zabezpieczyć wizerunek, sprawić, by reklamy marki nie odsłaniały się przy treściach kontrowersyjnych, takich, w których występuje przemoc czy język wulgarny. Doradzamy także wykluczenie z naszego kierowania audycji live, ponieważ zupełnie nie mamy kontroli nad tym, co jest na niej prezentowane.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas kampanii na YouTube?

Chociaż jest to format reklamowy, dystrybucja contentu wideo, rządzi się tymi samymi prawami, jakimi rządzi się każdy film umieszczany w sieci. Warto pamiętać o ciekawej, angażującej miniaturce filmu (być może warto umieścić w filmie kadr, specjalnie do tego celu), która wzmocni nasz wskaźnik CTR. Nie zaniedbujmy krótkiego opisu i tytułu – skupmy się na tym by był intrygujący, ale nie wprowadzał w błąd. Zadbaj o długość filmu, jego formę i dostosowuj go do platformy, a odbiorcy będą reagować lepiej. Pamiętaj także o miejscu docelowym – jeśli skupiłeś już uwagę odbiorcy, skieruj go dokładnie tam, gdzie jego ciekawość zostanie zaspokojona.

Chcesz przeprowadzić z nami kampanię na YouTube? Poznać potencjał reklamowy swoich materiałów wideo? Napisz, porozmawiajmy!